Bacopa Monnieri Brahmi – niepozorna roślina z wielką mocą

Bacopa Monnieri to ziele, które rośnie naturalnie na całym świecie. Szczególnie często spotyka się ją na terenach tropikalnych i subtropikalnych – w Ameryce Środkowej, Sri Lance, Nepalu, Chinach oraz Tajwanie. Uprawy wyjątkowego ziela prowadzone są w Indiach na terenach bagnistych. Chętnie stosowana w ajurwedzie, której użytkownicy doceniają jej niesamowite właściwości.

Brahmi – co warto o niej wiedzieć?

Bakopa drobnolistna jest powszechnie wykorzystywana w medycynie indyjskiej (ajurwedzie), a jej nazwa wywodzi się od imienia hinduskiego boga. Roślinę otacza się szczególnym szacunkiem, na co wskazuje nadany jej przydomek. Nie otrzymała go jednak bez powodu, jest jednym z najbardziej cenionych w Indii ziół, które ma bardzo korzystny, a zarazem niezwykle wszechstronny wpływ na organizm.

Popularnie używa się jej w stanach zapalnych całego organizmu, astmie, epilepsji, wrzodach, guzach, anemii, i innych schorzeniach. Szczególnie wyjątkowe są jej właściwości w zakresie wpływu na ośrodkowy układ nerwowy.

Działanie Bacopa Monnieri

Najciekawsze jej właściwości – czyli te, które dotyczą wpływu na układ nerwowy – są dwutorowe. Z jednej strony pobudzają jego pracę – powodują zwiększenie koncentracji, szybsze zapamiętywanie – a z drugiej działają uspokajająco i służą pomocniczo dla zniwelowania uczucia stresu i napięcia.

Brahmi używana jest w ajurwedzie bardzo chętnie ze względu na jej właściwości poprawiające pamięć, które zostały potwierdzone badaniami. Suplementy Bacopa Monnieri szczególnie zalecane są w okresach intensywnej nauki, czy też pracy, która wymaga dużego zaangażowania psychicznego i intelektualnego. Za jej pomocą dochodzi do usprawnienia gospodarki serotoninowej, a także zwiększenia ilości połączeń neuronowych. Obserwuje się również lepszy przepływ krwi przez mózg, co usprawnia jego pracę.

Przyjmowanie suplementu w celu polepszenia działania układu nerwowego i pracy mózgu, możliwe jest w każdym wieku z widocznymi rezultatami. Naukowcy sugerują, że potencjalnie może mieć on zastosowanie także w chorobach neurodegeneracyjnych. Działanie rośliny jest na tyle silne, że poleca się ją również w leczeniu amnezji.

Również na stres

Bakopa drobnolistna w formie ziela ciętego, sproszkowanego, tabletek, czy kapsułek, pozwala regulować również gospodarkę dopaminy – która odpowiada za poziom stresu w organizmie. Składniki obecne w roślinie uniemożliwiają wyczerpanie się zapasów dopaminy, dlatego działają prewencyjnie i leczniczo na stany depresyjne, sytuacje długotrwałego stresu, czy też problemy ze snem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *