Bacopa Monnieri Brahmi – co warto wiedzieć o suplemencie?

Bacopa Monnieri, to niewielka roślina z rodziny babkowatych, która naturalnie występuje na całym świecie – zarówno w strefie tropikalnej, jak i umiarkowanej. Ten niepozorny gatunek bakopy wyróżnia się niesamowitymi właściwościami, które wykorzystać można również w postaci suplementu.

W czym tkwi sekret Brahmi Bacopa Monnieri?

Sekretem niepozornej rośliny są związki chemiczne o nazwie saponiny. To właśnie one powodują, że ziele jest używane w wielu przykrych schorzeniach. Jest szczególnie znana zwłaszcza w praktyce ajurwedyjskiej.

Oprócz saponin w składzie rośliny znajdują się: hersaponina, monnierin, różnego typu alkaloidy, fitosterole, flawonoidy i glikozydy.

Uznawany jest za substancję pomocniczą w leczeniu wrzodów, guzów, wodobrzusza, powiększonej śledziony, stanów zapalnych, trądu, niedokrwistości, a także zapalenia ścian żołądka, czy jelit. W ramach praktyki ajurwedyjskiej używano go także dla polepszenia pamięci, zwiększenia koncentracji. Jego działanie na ośrodkowy układ nerwowy powoduje, że może być on doskonałym suplementem w okresie zwiększonego wysiłku intelektualnego i nauki.

Badania nad bakopą drobnolistną

Wiele z właściwości rośliny potwierdzonych zostało badania naukowymi. Naukowcom udało się udowodnić przeciwutleniające możliwości rośliny oraz jej działanie neuroprotekcyjne. Testy przeprowadzone na zwierzętach pozwoliły odkryć, że jej regularne stosowanie – w odpowiednich dawkach – powoduje zwiększenie ilości połączeń neuronowych, a także wskutek aktywizacji przekaźników cholinowych, umożliwia lepszy przepływ krwi w mózgu.

Oprócz znakomitego wpływu na możliwości przyswajania nauki i logicznego myślenia badacze zasugerowali również, że bakopa drobnolistna może działać pomocniczo przy chorobach typu neurodegradacyjnego.

Stosowanie suplementu

Bacopa Monnieri można stosować również w postaci suplementu, który dostępny jest w sklepach zielarskich, ze zdrową żywnością, czy też innych specjalistycznych. Spotyka się ja w formie sproszkowana ziela, ciętego oraz kapsułek i tabletek.

Szczegóły związane z dawkowaniem bakopy uzależnione są od rodzaju wybranego preparatu, a także zawartości saponin. Tabletki i kapsułki przyjmuje się kilka razy dziennie w formie doustnej. W przypadku stosowania ciętego i sproszkowanego ziela częstotliwość dawkowania jest podobna, jednak zmienia się forma jego przyjęcia.

Zarówno z ciętej, jak i sproszkowanej bakopy przygotować można napary w formie herbaty. Proszek można również dodawać do różnych potraw: sałatek, jogurtów, musli.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *